Dane firmy

Dział techniczny

Tel: +48 91 886 17 59
Tel: +48 513 088 553
serwis@system-it.pl


Biuro i Dział handlowy

Tel: +48 91 886 17 73
Fax: +48 91 886 17 83    

biuro@system-it.pl


Dział security

Tel: + 48 91 886 17 59
Tel: + 48 51 207 93 65

jarek.sobieszek@system-it.pl


Siedziba i adres firmy

System-IT Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Rzemieślnicza 8
71-344 Szczecin

NIP: 8522621165

REGON: 364439343

KRS: 0000618050

SAD REJONOWY SZCZECIN-CENTRUM W SZCZECINIE, XIII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SADOWEGO

Coraz więcej firm, zarówno zagranicznych jak i polskich, stawia na pracę zdalną i korzystanie z usług freelancerów. Jeszcze kilkanaście lat temu praca kojarzyła nam się z wciąż tym samym budynkiem i biurkiem, a tymczasem dzisiaj te granice się mocno rozmyły. Pracujemy przecież nie tylko w biurze, ale także w domu, w kawiarni, a nawet w czasie podróży. Jednak poza bezpieczeństwem fizycznym, związanym z naszym mieniem, powinniśmy również brać pod uwagę bezpieczeństwo naszych danych podczas korzystania z nieznanych nam sieci Wi-Fi.

Najgorzej w kawiarniach

W marcu tego roku firma Vanson Bourne (na zlecenie iPass Corporate) przeprowadziła szczegółowe badania pod wiele mówiącym tytułem: „Mobile Secuity Report 2017”. Na ich podstawie sporządzono raport, w którym czytamy, że sieci Wi-Fi w miejscach publicznych są głównym źródłem cyberataków i od wielu lat „stanowią wyzwanie dla pracodawców, którzy chcą mieć pewność, że pracownicy zdalni i często podróżujący będą nie tylko pracować wydajnie i w stałym kontakcie z firmą, ale również, a może przede wszystkim, bezpiecznie”.

Najczęstsze rodzaje ataków

Cyberatakiem, który budzi największy niepokój w środowisku biznesowym – jak wynika z powyższego raportu – jest tzw. atak „man in the middle” (z ang. „człowiek w środku”, „pośrednik”), kiedy to haker uzyskuje dostęp do komunikacji pomiędzy dwiema stronami. Jak sugeruje nazwa ataku, może tutaj chodzić na przykład o wtargnięcie pomiędzy ofiarę a docelowy zasób typu strona banku czy inna, na której umieszczamy ważne dane.

Kolejnym typem ataków jest tzw. „spear-phishing”. Jest on szczególnie popularny w przypadku korzystania z Wi-Fi hotelowego, Na czym polega jego mechanizm? Otóż, często na celowniku są zwłaszcza hotele biznesowe, w których spotkać można kierowników i managerów najwyższych szczebli. Cyberprzestępcy wykorzystujący spear-phishing napierw zbierają jak najwięcej danych dotyczących swojej ofiary (poprzez fora internetowe, portale społecznościowe, a nawet bazy danych w hotelu), a następnie przygotowują i wysyłają wiarygodnie wyglądającą wiadomość e-mail, skierowaną specjalnie do konkretnego odbiorcy-ofiary.

Spear-phishing określany jest mianem ataku spersonalizowanego, bowiem nie jest on wymierzony w anonimowego użytkownika sieci. Często taka wiadomość zawiera złośliwy link lub załącznik prowadzący do zainfekowanej strony. Przestępca zazwyczaj chce uzyskać kontrolę nad komputerem ofiary celem kradzieży poufnych danych, informacji bądź haseł.

Innym częstym rodzajem ataku jest „ARP spoofing”. Polega on na tym, że przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości ARP (Address Resolution Protocol), w celu powiązania swojego adresu MAC z IP danej ofiary. W efekcie uzyskują oni dostęp do wszystkich danych, które są przeznaczone dla adresu IP ofiary.

Jak chronić dane w hotelu, kawiarni czy na lotnisku?

Oczywiście jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to większość możliwych działań leży po stronie hotelowego czy lotniskowego zespołu IT. To oni powinni zadbać o zabezpieczenie danych poprzez np. szyfrowanie danych oraz bezpieczną ich transmisję.

Mając na uwadze bezpieczeństwo gości hotelowych oraz coraz większe ryzyko zagrożeń, na szczęście coraz więcej dobrych hoteli stawia na wdrożenie inteligentnych kanałów wywiadowczych, których zadaniem jest wychwytywanie i informowanie o zagrożeniach i atakach.

Po pierwsze, przed podróżą trzeba upewnić się, że zainstalowaliśmy wszystkie niezbędne aktualizacje najważniejszych aplikacji i systemu operacyjnego. Należy unikać pobierania aktualizacji podczas korzystania z hotelowego czy kawiarnianego Wi-Fi. Nikomu raczej nie trzeba przypominać o dobrych zabezpieczeniach typu oprogramowanie antywirusowe i antymalware.

Kolejna rzecz dotyczy wyboru sieci. Jeśli przebywając w hotelu mamy takowy wybór, zawsze warto wybrać sieć VLAN, z tego względu, że jest ona z reguły bezpieczniejsza od Wi-Fi. Niezależnie jednak od tego z której sieci skorzystamy, absolutnie zawsze pamiętajmy o wylogowaniu się z kont mailowych i ważnych stron.