Kopie zapasowe

„Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili”

Backup to tworzenie kopii danych na wypadek ich utraty (uszkodzenia, zniszczenia). Długotrwałe tworzenie kopii danych  to archiwizacja. Podczas archiwizacji dane przenoszone są najczęściej na wolniejsze nośniki (np. taśmy magnetyczne), w taki sposób, aby użytkownik miał dostęp do kilku wersji.

Krótkotrwałe wykonywanie kopii polega na nadpisywaniu danych, w związku z czym mamy dostęp jedynie do ostatnio zapisanej wersji, przechowywanej na szybszym nośniku (najczęściej macierzy dyskowej). Pozwala to na szybsze przywrócenie danych w przypadku ich uszkodzenia np. podczas uszkodzenia danych na ważnym serwerze powodujące brak dostępu do usług, bardzo ważne jest szybkie przywrócenie sprawności działania serwera sprzed czasu awarii.

Kopie bezpieczeństwa najczęściej przeprowadzane są w środowiskach serwerowych,  gdzie regularne i automatyczne tworzenie kopii ważnych danych jest podstawowym mechanizmem ochrony tych danych. W określonych odstępach czasu specjalne oprogramowanie serwera automatycznie tworzy kopie chronionych danych na zewnętrznych nośnikach, np. taśmach magnetycznych, płytach CD/DVD lub macierzach dyskowych.

Nakivo

Nakivo to firma z USA, założona w 2012 roku. Jest najszybciej rozwijającym się twórcą oprogramowania do ochrony danych w VMware, Hyper-V oraz AWS EC2. Nakivo może pochwalić się 100% wzrostem zarówno obrotów, jak i klientów w skali rok do roku. Obecnie firma zabezpiecza dane ponad 20 000 + klientów za pośrednictwem ponad 8 000 Partnerów w 156 krajach.

Nakivo Backup&Replication pozwala skutecznie zabezpieczyć krytyczne systemy wirtualne w środowiskach VMware, Hyper-V a także chmurze Amazon EC2. Dzięki łatwemu i szybkiemu wdrożeniu pozwala w kilka minut rozpocząć wykonywanie backupu obrazów maszyn wirtualnych, a tym samym pozwala na szybkie przywrócenie systemu do działania w przypadku awarii.

Veeam

Veeam jest międzynarodową firmą z siedzibą główną w Baar w Szwajcarii, siedzibą północnoamerykańską w Columbus w Ohio, USA, siedzibą na Europę, bliski wschód i Afrykę w Paryżu, oraz siedzibą na Azję i Pacyfik w Sydney w Australii. Liczba klientów firmy Veeam na całym świecie przekracza 50 000. Oferowane przez firmę darmowe narzędzie FastSCP™ jest wykorzystywane przez ponad 150 000 specjalistów z dziedziny oprogramowania służącego do wirtualizacji (VMware), co oznacza, że jest to najbardziej popularne narzędzie, pomocne w zarządzaniu VMware.

Veeam Backup & Replication

Zapewnia zaawansowaną ochronę danych związanych z wirtualizacją (Virtualization-Powered Data Protection™). Jest najlepszym rozwiązaniem Backupu maszyn wirtualnych i współpracuje zarówno z VMware, jak i Hyper-V.

Veeam ONE

Pojedynczym, łatwym w użyciu i wydajnym rozwiązaniem zapewniającym nieprzerwany monitoring, analizę wydajności, optymalizację zasobów, oraz raportowanie zarządzania dla VMware i Hyper-V. Składający się z Veeam Monitor, Reporter, oraz Business View, Veeam One dostarcza administratorom wirtualizacji wszystkich potrzebnych narzędzi w przystępnej cenie.

Acronis

Firma Acronis jest światowym dostawcą oprogramowania do zarządzania składowaniem danych, w swojej ofercie posiada łatwe w obsłudze i przystępne cenowo rozwiązania dla średnich firm oraz dużych korporacji jak również dla użytkowników indywidualnych, małych firm. Opracowane przez Acronis technologie tworzenia obrazów dysku i przywracania systemu od podstaw umożliwiają tworzenie kopii zapasowych, przywracanie, wdrażanie i migrowanie systemów między środowiskami fizycznymi i wirtualnymi, gwarantując ciągłość działalności, ochronę danych i odzyskiwanie systemów po awarii. Technologie firmy Acronis są stale wyróżniane za łatwość obsługi oraz nowatorstwo rozwiązań w zakresie zarządzania przechowywaniem danych i ich odzyskiwania po awarii. Jako międzynarodowa firma z działami rozwoju, marketingu, sprzedaży i pomocy technicznej rozsianymi po całym świecie, Acronis ma ponad 200 000 klientów i ponad 5 miliona sprzedanych licencji. Produkty firmy są dostępne w ramach rozwiniętej sieci kanałów sprzedaży, obejmujących Internet, sprzedaż detaliczną, sprzedawców typu VAR i dystrybutorów.

Acronis Backup Advanced

To najlepsze w swojej klasie rozwiązania służące do ochrony danych w całym firmowym środowisku IT. Korzystające z aparatu Acronis AnyData Engine produkty te zapewniają najszybsze, najbardziej wydajne funkcje tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania systemów operacyjnych, aplikacji, konfiguracji i danych w środowiskach z systemami Windows®/Linux oraz hiperwizorami firm VMware, Microsoft, Citrix, Red Hat i Oracle

Acronis Backup Standard

Wielokrotnie nagradzane oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych po awarii dla użytkowników domowych i małych firm.